Zwiedzanie obserwatorium

Obserwatorium Astronomiczne w Piwnicach

zwiedzanie / obserwacje nieba / warsztaty / pokazy / wykłady

Najbliższe terminy zwiedzania indywidualnego:
9 października 2021 godz. 18:00
 

 

 
 

 

 

 

szczegóły / harmonogram zwiedzania

Rezerwacje grupowe przyjmujemy wyłącznie drogą mailową: zwiedzanie@astro.umk.pl

Obserwatorium astronomiczne, będące częścią Instytutu Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, mieści się we wsi Piwnice, 14 km od centrum piernikowego miasta. Założyciele zadbali, aby teren obserwatorium obsadzić różnorodną roślinnością, dzięki czemu dzisiaj możemy cieszyć się uroczym parkiem, w którym ukryte są pawilony teleskopów optycznych. Odwiedzający mają unikalną szansę zwiedzić największy tego typu ośrodek w Polsce, który może pochwalić się niesamowitą historią i wieloma instrumentami, czasami unikalnymi nie tylko na skalę krajową, ale także światową.

Obserwatorium składa się z części optycznej oraz części radiowej. W pierwszej z nich znajdziemy m.in. historyczny, niedawno odrestaurowany, astrograf Drapera oraz największy w Polsce teleskop optyczny o średnicy lustra 90 cm. Stoi przy nim oryginalny, nieużywany już do współczesnych badań, panel sterowania, który zachował się od lat 50-tych. Część radiowa obserwatorium to przede wszystkim majestatyczny, największy w Polsce radioteleskop RT-4 Kopernik o średnicy czaszy 32 m oraz mniejszy radioteleskop RT-3 o średnicy czaszy 15 m. 
Podczas wizyty w naszym obserwatorium goście, dzięki naszym przewodnikom - astronomom, odbywają podróż, która pozwala im poznać historię naszego ośrodka i niezwykłej nauki, jaką jest astronomia. 

Oprócz zwiedzania, Obserwatorium oferuje również inne usługi edukacyjne, jak obserwacje nocnego nieba, pokazy i warsztaty z zakresu fizyki i nauk pokrewnych czy wykłady popularnonaukowe. Szczegóły w cenniku.

Kontakt

Agnieszka Górska-Pukownik
tel. +48 603 750 220
e-mail: zwiedzanie@astro.umk.pl

Odwiedź nas na fb: